AktualityDobrý den, vážení přátelé,
dovoluji si Vám zaslat nové informace k naší základní povinnosti, kterou je odevzdání vzorků měli k vyšetření na varroázu. Vzhledem k tomu, že situace ohledně společenských setkání se nemění, přistupujeme k náhradnímu řešení.
Sběr proběhne v obvyklém termínu, tj. středa 3. 2. 2021 od 17. do 18. hod., ale na parkovišti u Decatlonu - nákupní centrum Jih (viz odkaz níže), je tam nejvíc zavřených obchodů a tak i nejvíc místa na parkovišti. Před restaurací by to vhodné nebylo, přece se jen očekává víc lidí v osobních vozech než obvykle a v okolí by mohl vzniknout problém. Současně s odevzdáním vzorků si připravte své požadavky na léčiva, které si při té příležitosti závazně objednáte. Sortiment a orientační ceník je v příloze. K dotované ceně se ještě budou připočítávat náklady na dopravu. Tyto preparáty budete využívat k preventivnímu ošetření v sezóně. Zvažte jejich množství i v případě, že jste o včelstva přišli, ale budete je obnovovat. Zejména oddělky (v nové sezóně) bude vhodné přeléčit v době, kdy v nich není zavíčkovaný plod, jen dávka se přizpůsobí jejich síle. Pokud nejste schopni si sami nastavit druh a spotřebu léčiv, doporučuji minimálně v podletí pro každé včelstvo na třech a více nástavcích 2 dvojbalení přípravku Formidol 41g pro opakované použití ve 14 denním intervalu. U včelstev na 2 nástavcích a oddělky 1 dvojbalení. Svou objednávku samozřejmě můžete do 10.2. zaslat i emailem. K vydání a zaplacení léčiva budete vyzváni po jeho naskladnění. Další termín (s ohledem na probíhající jarní prázdniny) pro odevzdání měli bude v pondělí 8. 2. 2021 od 17. hodin rovněž na stejném místě. Pokud žádný z času a místa nevyhovuje, můžete se domluvit na odevzdání se svým důvěrníkem, který prováděl léčení, případně vzorek odevzdat v ekocentru na Čabárně, ve všední dny od 8 do 16 hod., případně v igelitovém obalu zavěsit u hlavního vchodu "na kliku" do 10.2. Nezapomeňte vzorek náležitě označit jménem, číslem včelaře, stanoviště a počtem včelstev, ze kterých je vzorek odebrán.
Pokud potřebujete instrukce, jak vzorek odebrat, zasílám odkaz na instrukce z Výzkumného ústavu včelařského.
https://www.beedol.cz/zkusebni-laborator/vysetreni-meli-na-varroazu/
Kdo budete požadovat standardní jarní léčení včelstev (nátěr plodu s fumigací) bez ohledu na výsledek rozboru měli, kontaktujte svého důvěrníka nejpozději do konce února. Ostatní budou uvědomeni na základě výsledků rozboru.
Ceník léčiv

Dana Belušová, jednatelka

Náhradní termín členské schůze - 9. 12. 2020 od 17. hod v restauraci U Studničků.
Na programu - organizace odběrů vzorků, plán práce na rok 2021 a obvyklá agenda. Zvažte prosím zdravotní rizika a nezapomeňte na roušku.

Vážení přátelé,
po shlédnutí zpráv z 19.11. 2020 už nám je opět jasnější, že připravované akce (2 přednášky a prosincová schůze) se konat nebudou. Nepřistupujeme ani na variantu on-line přednášek, jak tak činí jiné organizace, neb naše aktivity byly zaměřeny na prožitek a praktickou část tak nelze dobře zprostředkovat. Těch teoretických informací je spousta a určitě si vyberete vhodnou literaturu či odkaz. Z popudu přítele Červinky rozesílám odkaz na přednášku pana doktora Klímy, jehož myšlenky, postupy a závěry jsem si Vám dovolila reprodukovat už v letošním roce. Nicméně je na místě poslechnout si originál, když tady ta možnost je. Výhodou je, že dlouhou přednášku (4 hodiny) si můžete rozdělit na části a proložit fyzickými aktivitami, či při ní třeba drátkovat rámečky...
Další odkaz navazuje na blížící se aerosolové ošetření včelstev, které jsme měli hodně podrobně probírat na semináři. Určitě se k tématu vrátíme. Zatím si prosím vystačme s informacemi dr. Kamlera v posledním čísle Včelařství (zdravotní referenti prosím povinně! :-)) a s následujícím odkazem: Zde
V závěru bych chtěla ještě poděkovat všem, kteří pomohli při výsadbě v Sítenském údolí, sešli jsme se v hojném počtu a výsadbu s mulčováním a vyvěšením budek pro ptactvo jsme stihli během dopoledne. Mnozí dorazili v doprovodu svých rodin, případně získali inspiraci k dalšímu sázení. Díky i ostatním, co nám fandili, protože počasí se vydařilo a nálada byla i přes všechna opatření pohodová.
Pokud by se našla možnost zorganizovat nějaké letošní setkání, budeme vás opět informovat elektronicky, případně v prosinci zveřejníme informace podstatné k odběrům vzorků měli.
Za celý výbor ZO s pozdravem Dana Belušová, jednatelka

Důležitá zpráva pro nečleny ČSV!
Oproti jiným rokům již žádost o dotaci nebude administrovat ZO Kladno, ale přímo Sekretariát ČSV Křemencova, 8 Praha 1. Naše organizace pouze na základě řádně vyplněné přílohy potvrdí existenci včelstev na katastru. Bez této přílohy nebude žádost přijata. Pro potvrzení přílohy kontaktujte prosím mně - jednatelku, na níže uvedeném čísle. Žádost si doručí ve vlastním zájmu každý majitel včelstev individuálně, termíny jsou závazné pro všechny.
Dana Belušová, jednatelka
tel: 607 190 631

Vážení přátelé, život je změna a proto i my jsme byli nuceni změnit prostory našich pravidelných setkání. Věříme, že s pomocí a na doporučení našeho člena Lukáše Holmana jsme v restauraci " U Studničků" získali zázemí, které nám na delší čas poskytne nejen příjemný azyl, ale i dobré jídlo a pití při našich moudrých hovorech. Věřím, že se po prázdninách sejdeme opět ve stejném termínu i v hojném počtu a to nejen proto, že se zde budou odevzdávat žádosti o dotaci 1.D, ale hlavně pro plánování dalších akcí či sdílení vašich včelařských úspěchů, zážitků i stesků (které zřejmě po letošní sezóně budou převažovat). Za členy výboru, kteří byli i v době pandemie stále aktivní (i když skrytě pod rouškami) vám přeji krásný a pohodový zbytek léta.
Dana Belušová
Restaurace U Studničků" Klikorkova 1190, 272 04 Kladno Klikněte pro informace o restauraci

Fotografie Karla Kočendy z náhradní schůze - pikniku na Čabárně najdete ve fotogalerii. Zápis z akce pak v obvyklé složce.

Dobrý den, přátelé,
s ohledem na uzavření hospody u Kašáků, časovou zaneprázdněnost zdravotního referenta a možná další zdravotní rizika, přesouváme výjimečně červnovou schůzi na termín 9.6. - úterý, od 17. hod. do zahradního areálu ekocentra na Čabárně. Vzhledem k tomu, že je zde vybudované zázemí, které je tč. bezpečnější pro naše seniory, než uzavřený prostor i jistota přístřeší v případě nepříznivého počasí a v tento termín má volno i Marek Štochl, bude možné se na Čabárně nejen sejít a podiskutovat, ale především si vyzvednout Formidol či jiná objednaná léčiva a získat další informace o možnostech nákupu matek, matečníků a případné nabídky či poptávky po oddělcích. Parkování je možné kolmo na příjezdovou silnici přímo nad budovou ekocentra, případně na centrálním parkovišti u záchranné stanice. V případě, že budete mít zájem o občerstvení v podobě vlastnoručně opečeného špekáčku na ohni, prosím o odpověď a potvrzení účasti předem, do neděle 7. 6. Pokud se nemůžete zúčastnit a potřebujete si vyzvednout léčiva, musíte kontaktovat přímo Marka Štochla na čísle 608 819 806. Ale přimlouvám se za hromadné řešení. Děkuji za pochopení.
S pozdravem se těším na hojnou účast za celý výbor.
Dana Belušová


Český svaz včelařů, z.s., ZO Kladno

Mládežnická 842, 272 01 Kladno

info@vcelarikladno.cz

Oblíbené odkazy