Kladenští včelaři mají novou techniku na léčení.


Prostřednictvím Okresní organizace ČSV Kladno obdrželi v letošním roce kladenští včelaři od Statutárního města Kladna finanční dotaci na nákup techniky pro podzimní ošetřování včelstev proti varroáze. V září a říjnu proběhlo zakoupení elektrických kompresorů, elektrocentrál a vyvíječů aerosolu. Další částí, která se uskuteční v prosinci budou motorové kompresory, kde bohužel došlo ke zpoždění dodávky. Tímto projektem se podařilo vyřešit více než 50% obnovy používaných kompresorů a vyvíječů, které postupně dosluhují. Je stále těžší starou techniku udržovat funkční, pro nedostatek náhradních dílů.
Máme radost, že se nákup uskutečnil před začátkem podzimního období. Mohli jsme tak techniku okamžitě použít při listopadovém a prosincovém ošetření včelstev. Cílem OO a ZO Kladno je navýšit množství techniky a zvyšovat počty zdravotních důvěrníků. Léčení pak může probíhat v co nejkratším období. To klade vysoké nároky na organizaci procesu léčení. Spolu s dodržením podmínek to však může přinést vyšší účinnost léčení a do budoucna lepší zdravotní stav včelstev.
Ohlasy od důvěrníků i chovatelů jsou pozitivní, což nás motivuje v této iniciativě pokračovat. Vše ovšem bude záviset na novém vedení města a jeho ochotě podporovat včelařské spolky v regionu.
Jiří Volek
Předseda OO ČSV Kladno


Český svaz včelařů, z.s., ZO Kladno

Mládežnická 842, 272 01 Kladno

info@vcelarikladno.cz

Oblíbené odkazy